JÓSZOMSZÉDSÁGOK VIGYÁZÓ HÁLÓZATA MŰKÖDÉSI ELVE

Mert senki nem maradhat egyedül.



A társadalmi jószolgálati rendszer alapvetően területi, informatikai alapokon és rászorultságra épülő jószolgálatokon (segítség kéréseken és önkéntes segítség felajánlásokon) nyugszik, mint lakóközösségi társadalmi összefogás. A Jószomszédságokat 10-30 háztartásonként, irányítószám, utca és cím alapján javasolt létrehozni, mindenkinek a saját lakóhelyén. Vagy pl. egy teljes kis faluban (max. 50 háztartás). A lényeg: közel legyen a segítség!

A cél: egy adott földrajzi lakókörzetben legyen meg a segítségnyújtás lehetősége, legfeljebb egymástól 100-300 méteres távolságban. Ezzel valóban senki sem marad egyedül és a központi ellátórendszerek sem terhelődnek olyan feladatokkal, melyeket a Jószomszédságokban szívességi önkéntes alapon meg lehet oldani karantén, kijárási tilalom idején. Biztonságérzetet adunk.

Jószomszédsági Körzet vezetése (admin) »



Vigyázók Hálózata »



Jószomszédságok legalább egy Vigyázóval

»



Első lépésként a Jószomszédság kezelésére alkalmas webapplikáció adatkezelő szoftvert a működtetést vállaló önkormányzat, vagy non-profit szervezet, személy letölti a Magyar Ág Alapítványtól, ennek feltétele egy saját szerver, informatikai alaptudás és vigyázó körzet vezetés léte (admin vállalás). Az üzembe helyezés Jószomszédsági körzetre és adminra személyre szabottan történik, majd rendszert működtető, nyilvántartó szoftver feláll.

A Jószomszédságok földrajzi területéről legalább egy Vigyázó regisztrál az informatikai rendszerbe. Akiknek van internet hozzáférése, vagy mobilnetes telefonja, az segítségre szorulóként tud regisztrálni ill. enélkül is segítségkéréseket tud a rendszerbe rögzíteni, de csak akkor, ha a helyi Vigyázóval felvette a kapcsolatot és az nem tudott segítséget nyújtani. Akinek nincs informatikai lehetősége, azokat a Vigyázója regisztrálja, ill. helyettük a helyi Vigyázó tud segítségkérést rögzíteni a rendszerbe, de csak akkor, ha ő nem tudja a kérést megoldani.

Az egyes Jószomszédságok, mint csoportok a kommunikációt saját maguk oldják meg (facebook csoport, google groups, köremail, telefon és személyes kapcsolat kerítésen át), a Vigyázó koordinációjával. Tehát a rendszerbe mindenki rögzítésre kerülhet, aki önkéntes Vigyázóként képes és akar tevékenykedni és mindenki, aki segítségre szorulhat. Vigyázó lehet bárki, aki elmúlt 17 éves de még nincs 60, van internet és mobiltelefon elérhetősége, facebookja és lehetőség szerint kocsija és informatikai háttere (emilt, smst, messenger üzenetet tud fogadni, kezelni, lehetőség szerint nyomtatni is). És természetesen NEM BETEG, NINCS TÜNETE.

Vigyázóként be kell regisztrálnia és bejelölnie, milyen segítséget tud adni és mikor vállalja azt (napszak).

A Vigyázók és segítségkérők alapvetően irányítószám és utca szerint kerülnek nyilvántartásba, első sorban így látják majd egymást és a segítségkéréseket is. Az admin-irányító mindent lát egyszerre.

A Jószomszédságok Vigyázó Hálózatának működése

Segítségkérések és Jószolgálatok nyilvántartása és összevezetése, ellenőrzése

Karanténban lévők


Bevásárlás, orvosi kezelés, recept, gyógyszertár, melegétel, kutyasétáltatás

Jószomszédságok

Élelmiszer, tüzelő, ellenőrzés, javítás, ránézés, kapcsolat

Idősek

Szállítás, posta, megoldás

Jószomszédság információi Vigyázók és irányításuk Segítségkérések Vigyázói jószolgálatok

Nyilvántart

A Jószomszédsági Szoftver nyilvántartja a rendszerbe rögzített Vigyázókat és segítségkérőket, valamint a kért és adott segítségeket, valós időben és történetiségében is, visszakövethetően.

Adatot kezel

Az adatok listázhatóak, csoportosíthatóak, szűrhetőek, valós időben és visszakövethetően.

Összeköt

A szoftver kezelése által összeköti a Vigyázókat a segítségkérő rászorulókkal, akár közvetlenül, akár az admin közreműködésével. Így a feladatok láthatóak, kioszthatóak, kezelhetőek.

Ellenőriz

Addig nyitott marad a segítségkérés, amíg a Vigyázó és a segítségkérő ill. rögzítő le nem ellenőrizte, csak eztán kerülhet teljesített státuszba.

Biztonsági korlátokat tartalmaz

Segítségkérés oldaláról egy felhasználótól legfeljebb 3 lehet kérési fázisban, míg a Vigyázó legfeljebb 4 segítségkérést fogadhat el egyszerre (lehet számára nyitott).

Napi működés

A Jószomszédságok önállóan működnek, saját szervezésükben, kölcsönös segítségkérésekre és jószolgálatokra épülve. A Vigyázók és a segítségre szorulók csak regisztrálva vannak a rendszerben.

Amennyiben a rendszerbe kívülről érkezik segítségkérés, úgy azt első körben csak a segítségkérő Jószomszédságának Vigyázói látják, ha 3 órán belül nem vállalja el senki, vagy minden Vigyázó elutasítja, akkor válik nagyobb körben láthatóvá.

A teljesített jószolgálatot le kell okéznia annak, aki elvégezte és annak, aki rögzítette (ill. megkapta).

A vállalható és kérhető segítségkérések:

Azok kérik, akik azért szorulnak rá, mert vagy karanténban vannak, vagy állapotuk, idős koruk miatt nem léphetnek ki a lakásukból. A helyi Vigyázót kér meg minden Jószomszédsághoz tartozó segítségre szoruló tipikusan mindenre, a zárt csoportjukon belül, vagy – főszabály szerint – közvetlenül, leginkább telefonon, vagy a szoftverben történő segítségkérés formájában. Ha a Jószomszédság vigyázója nem tudja a segítségkérést kezelni, megoldani stb., akkor berögzíti a rendszerbe, amelyet innét az admin is látni fog.

Kapcsolattartási jószolgálat

állandó kapcsolattartás – ránézés, ellenőrzés vagyontárgyakra – elbeszélgetés kedélyjavítás céljából

Beszerzési jószolgálat

bevásárlás – recept- v. gyógyszerbeszerzés – tüzelő beszerzés – postára menet

Személy- és teherszállítási jószolgálat

Kutyasétáltatás jószolgálat (városokban, emeletes házakban)

Hulladékkezelési jószolgálat (városokban, emeletes házakban)

Egyéb segítségre szorulás kezelése személyesen, vagy megoldás keresése a problémára

A helyben, Jószomszédságban elérhető aktív Vigyázók által teljesíthető jószolgálati segítségek nem kerülnek rögzítésre (megoldhatóak saját csoportjukon belül), viszont azok, amelyeket helyben nem lehet megoldani, vagy ha ott nincs Vigyázó, aki erre képes, akkor azt segélykérő és helyette bármely Vigyázó is rögzítheti a rendszerben.

A Vigyázók természetesen lehetőleg személyes kontakt nélkül, minden esetben teljesen egészségesen, maszkban és kesztyűben, a járványügyi utasításokat legmesszebb menőkig betartva látják el a jószolgálati önkéntes feladatukat.



Tegyük, amit tennünk kell. Ha segítünk magunkon, Isten is megsegít!

Dr. Rostás Gábor

Magyar Ág Alapítvány programgazda